Zarabianie na blogach - kilka porad
Prowadzenie bloga to bardzo często hobby lub pasja. Kiedy można ją jednak połączyć z zarabianiem, opcja ta wydaje się być bardzo kusząca. Wiele osób zostaje zawodowymi blogerami i utrzymuje się z pisania. Jak zarabiać na blogu?
Współpraca z markami
Przed zdecydowaniem się na określoną współpracę, warto przemyśleć czy dany produkt jest czymś, co szczerze można polecić innym. Należy także zastanowić się, czy w jakiś sposób wpisuje się on w tematykę bloga i czy można go przedstawić w spójny sposób. Ważne, aby takie lokowanie produktu nie było dla czytelników bloga abstrakcją, tylko czymś co naturalnie wpisuje się w tematykę bloga.
Afiliacja
Koncepcja afiliacji polega na tym, że jeśli na blogu polecony zostanie dany produkt, a czytelnik skorzysta z polecenia i go kupi, bloger otrzyma z tego tytułu prowizję. Do programu afiliacyjnego można bezpośrednio dołączyć, np Alior Bank albo przez platformy afiliacyjne, np. SalesMedia.
Dobrze wykorzystana afiliacja zapewnia regularne dochody bez podejmowania dodatkowej współpracy z markami. Można polecać jedynie te produkty, które uważa się za godne polecenia i w wybrany przez siebie sposób.
Adsense
Zarobki z reklam Adsense zależą głównie od ruchu na blogu. Jeżeli strona nie jest odwiedzana przez spore grono czytelników, zarobki nie będą oszałamiające. Przychody z Adsense zależą także od:
- miejsca umieszczenia reklamy - im wyżej tym lepiej,
- tematyki bloga - lepiej płatne reklamy są na blogach finansowych,
- od ilości wejść na bloga z urządzeń mobilnych - zazwyczaj te osoby nie widzą panelu bocznego, więc nie zobaczą także reklamy.
Własne produkty
Chodzi o produkty zarówno fizyczne, jak i wirtualne. Blogerzy uruchamiają własne kursy, wydają swoje e-booki, uruchamiają własne webinary oraz sprzedają pracę artystyczne, gadżety, narzędzia biurowe itp. Często wymaga to czasu oraz inwestycji, jednak wielu blogerów decyduje się na taki krok.
Jest kilka skutecznych sposobów zarabiania na blogu, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Wystarczą chęci i odrobina zaangażowania.